Що робити з проїзним документом, якщо пасажир спізнився на поїзд?


Що робити з проїзним документом, якщо пасажир спізнився на поїзд?

Правилами перевезення пасажирів, багажу, вантажобагажу та пошти залізничним транспортом України визначено, що у разі запізнення на поїзд з особистих причин, пасажир має право повернути невикористаний проїзний документ після відправлення поїзда, але не більше ніж через годину після його відправлення, то виплачується 10 відсотків вартості квитка і плацкарти. У всіх випадках повернення проїзних документів  вносить плату за послуги (комісійний збір), кошти сплаченні за послуги резервування місць та продажем проїзних документів, не повертаються, за винятком випадків повернення з вини перевізника.

У разі відміни поїзда, зазначеного в проїзному документі, або його запізнення до відправлення з пункту відправлення пасажирів більше ніж на одну годину, ненадання пасажиру місць, зазначених у проїзному документі, запізнення пасажира на поїзд з пункту пересадки з вини перевізника і відмови пасажира при цьому скористатися іншими місцями чи поїздом для повернення платежів пасажир повинен пред'явити проїзні документи для відмітки «Проїзний документ не використаний повністю з вини перевізника» уповноваженому представнику перевізника.

На підставі цієї відмітки пасажиру виплачується повна вартість проїзного документа, у тому числі з платою за послуги з продажу (комісійний збір) та резервування місць. Плата за послуги з повернення проїзного документа (комісійний збір) не здійснюється.

У разі повернення проїзних документів з вини перевізника пасажиру повертаються в повному обсязі кошти сплачені ним під час придбання проїзного документа, у тому числі за послуги, пов’язані з резервуванням місць.

Розгляд питання про повернення вартості проїзду невикористаних проїзних документів без пред’явлення до каси їх оригіналів не здійснюється.

Зауважимо, що Правилами встановлено, що у разі запізнення пасажира в пункт пересадки з вини перевізника (запізнення або відміна погодженого поїзда) і на бажання продовжити поїздку перевізник повинний відправити пасажира без стягнення плати наступним поїздом, щоб пасажир прибув на станцію призначення з найменшим запізненням.

Якщо пасажир або група пасажирів під час поїздки до пункту пересадки виявлять, що поїзд запізнюється, то вони повинні повідомити провідника (стюарда) вагона або машиніста дизель - чи електропоїзда про пересадку в певному пункті. Провідник вагона (стюард, машиніст) попереджає станцію пересадки про наявність у поїзді таких пасажирів для вжиття заходів щодо затримки поїзда або відправлення їх іншим поїздом.

На цей час законодавством України не визначений порядок  компенсування за запізнення поїзда, крім вищевказаних випадків.